Kaplan Teknolojileri | Web Tasarım & Seo Hizmetleri - Tıklama Başı Ödeme (Ppc)
Tıklama Başı Ödeme (Ppc)

Tıklama Başı Ödeme (Ppc)
Tıklama Başı Ödeme (Ppc)

Tıklama Başı Ödeme (Pay Per Click) Nedir?

Tıklama başı ödeme (ppc) yönetimi genellikle arama motoru sitelerinin kullandığı bir reklam yönetme şeklidir. Yani, siz arama motoruna istediğiniz, hedeflediğiniz anahtar kelimeler arandığında arama sonuçlarında görünmek için para ödersiniz. Aramayı yapan kişi sizin sitenize tıklarsa, arama motoru her tıklama başına sizden belli bir ücret alır. Bu da demek oluyor ki, en üstte duran arama sonucu en çok tıklanan, dolayısıyla en çok parayı ödeyen sitedir.

Tıklama Başı Ödeme (ppc) yönetimi faydaları var mıdır, bu faydalar nelerdir?

Tıklama başı ödemenin pek çok faydası vardır. Eğer sizde site akışınızı hareketlendirmek, hedef kitlenizin dikkatini çekebilmek istiyorsanız tıklama başı ödeme bunun için çok doğru bir yöntem. Şimdi tıklama başı ödemenin (ppc) faydalarına geçelim.

Normal yollarla arama motorlarında fark edilmek çok zordur. Sizin anahtar kelimelerinizle ortaya çıkacak belki yüzlerce sonuç var. Müşteri, ziyaretçi gibi hedef kitlenizin sizi bulması çok zorlaşır. İlk sayfalarda görüntülenmeyen sonuçlara zaten genelde ulaşılmaz. Tıklama başı ödeme (ppc) yönetimi sayesinde siz müşterilerinizi müşterileriniz sizi daha hızlı bulabilir.

Diğer bir gereklilik ise hedeflediğiniz kitleye ulaşabilmek. Yani sizin sitenizin odaklandığı kişilere ulaşmak için ayrıntılı reklam vermek durumunda kalabilirsiniz Belki sadece belli bir bölgeye hizmet veriyorsunuz ya da belli bir cinsiyete, belli bir yaş grubuna. Bunu anahtar kelimelerinizi uzman bir şekilde kullanarak başarabilirsiniz.

Tıklama başı ödeme (PPC) yönetimi ile aynı zamanda sitenizin performansını ölçebilirsiniz. Anahtar kelimeleriniz doğru kullanılıp kullanılmadığını, ziyaretçilerinize ulaşmakta ne kadar işinize yaradığını öğrenebilirsiniz. Bu da size ileride yapacağınız anahtar kelime seçimlerinde, hedef kitleye ulaşma girişimlerinizde bir fikir verir ve yardımcı olur.

Tıklama başı ödeme aynı zamanda reklam için ayırdığınız bütçenin ne kadarının size döndüğünü, ne derece bir reklama ihtiyacınız olduğunu fark etmenizi sağlar. Bazı siteler reklam sayesinde 1 saatte kendisini çok ilerilere taşıyabilirken bazı daha eski siteler zaten oturmuş kitlesi sayesinde o kadar da reklama ihtiyaç duymaz. Kendi sitenizin bu aralıkta nerede olduğunu, reklam yatırımlarınızın ne kadar doğru olduğunu fark etmeniz açısından tıklama başı ödeme çok işe yarar. 

1
client2.png
3
client5.png
5
6
8