Kaplan Teknolojileri | Web Tasarım & Seo Hizmetleri - Mobil Pazarlama
Mobil Pazarlama

Mobil Pazarlama
Mobil Pazarlama

Pazarlama nedir?

Pazarlama ürettiğini ürün veya hizmetin satışını attırmak için yaptığınız işlemlerin tümüne verilen addır. Bu işlemlerin içinde tanıtım için yapılan yatırımlar, paketleme çeşitlendirmeleri gibi ayrıntıların tümü dahildir. Pazarlama bir ürün veya hizmetin pazara girdikten sonraki sürecini en çok etkileyen faktörlerden biridir. Günümüzde işletmeler de bunun farkındadır. Pazarlama artık işletme ve işletmeyi içine alan tüm üniversite bölümlerinde ders olarak okutulmaktadır. Pazarlama süreci başarılı geçmiş bir ürünün piyasada sınıftan kalma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Pazarlama 4 ana bileşenden meydana gelmektedir. Bu bileşenler; ürün / hizmet planlama ve geliştirme, dağıtım, fiyat ve tutundurmadır. Bunlardan ilki adından da anlaşılacağı gibi yeni bir ürünü planlamak veya zaten var olan bir ürünü müşteri potansiyelimize göre daha ileri taşımak olarak tanımlanabilir. Bu ilerleme ve geliştirmenin sürekli olması gerekmektedir. Bir ürünün geliştirilmesi durduğu anda, rakip ürün veya hizmet ileri boyuta taşınacak sizin ürününüz sınıfta kalacaktır. İkincisi yani dağıtım depolama ve stoklama süreçlerini de içine alır. Örneğin bir yaz meyvesini yazın dondurucularda bekletip kışın piyasaya sunmak bir dağıtım politikasıdır. Üçüncü yani fiyat kısmı ise genellikle çeşitlendirme olarak uygulanmaktadır. Ürününüzü piyasadaki benzer ürünlerinden belli bir fiyat politikası için aşağı çekmek veya yukarıda tutmak olarak tanımlanabilir. Dördüncü ve son bileşen olan tutundurma süreci ise zaten piyasada olan ürününüzün nasıl geride kalmayacağını sağlamak üzerine kuruludur. İçinde kupon ve eşantiyon dağıtmak gibi aktiviteleri de barındırır.

Mobil pazarlama nedir?

Mobil pazarlama internet aracılığı ile hedef kitlemizi analiz etmek imkanı veren ve hedef kitlemizin ilgi alanlarına yönelmemize yardımcı olan uygulamaların tamamına verilen isimdir. Başka bir biçimde de söylememiz gerekirse, bir ürün / hizmet için pazarlama ve satış yaparken mobil iletişim birimlerini de kullanmak olarak tanımlayabiliriz. Bu mobil birimlere örnek vermek gerekirse; SMS, bluetooth, görüntülü mesajlar, Java sayılabilir.

Mobil pazarlama nasıl yapılır?

Mobil pazarlama için öncelik olarak hedef kitlenizi belirlemeli ve onunla etkileşim kuracağınız alanlara yönelmelisiniz. Bunu bir örnek üzerinden anlatalım. Örneğin bir parfüm firmasısınız ve piyasaya yeni bir parfüm sundunuz. Kadınlara özel olan bu parfümü mesela genellikle kadınların takip ettiği bir dergiye reklam verip, reklamınıza QR kodunuzu ekleterek onlara ulaştırabilirsiniz. Müşteriniz QR kodu ile video reklamınıza erişebilsin. Temel olarak mobil pazarlama bu şekilde çalışmaktadır. Mobil pazarlama QR kodu gibi, sms, oyun reklamları gibi çeşitlendirmelere de sahip. 

1
client2.png
3
client5.png
5
6
8