Kaplan Teknolojileri | Web Tasarım & Seo Hizmetleri - E-Ticaret
E-Ticaret

E-Ticaret
E-Ticaret

E-ticaret kavramı, özellikle 1995 yılından sonra bilgisayar ve internetin hızla yayılmasıyla ortaya çıkmış olup, ticaretin dijital ortamda yapılmaya başlanmasıdır. Bir ürün veya hizmet için, gerekli ödeme işlemleri ve ödeme planları yapılarak internet sitesi üzerinden ticaret yapmayı, sipariş vermeyi sağlayan alışveriş yöntemidir.

E-ticaret ile satışlar belli bir kotanın dışına çıkarak, satışların artmasını sağlayacaktır. Satışların dijital ortamda yapılması da ödeme olanaklarını arttırırken, firma tarafından daha çabuk ödeme alınmasını sağlayacaktır. Bu nedenle e-ticaret, belli bir yerde mağaza sahibi olan bir işletme için çok önem kazanmaktadır. Özellikle günümüzde etkin internet satışının kullanılmasıyla, işletmeler için ilk sıralarda yer alan satış kanalı olmuştur. Bu hususu dikkate alan küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok avantajlı bir ticaret şeklidir.

E-Ticaretin Avantajları

E-ticaret ile işletmeler internet üzerinde daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilir. Bu sayede hem marka bilinirliğini artıracak hem de satış kotasında yeni kanallar açacaktır. Fiziki bir mağazada, ürün sayısında sınırlama vardır. Fakat e-ticaret ile dijital ortamdaki oluşturacağınız mağazalarda ürün sınırlaması yoktur. Ayrıca işletmelerin mağaza ortamında belli bir mesai saati vardır, dijital ortamda ise 7/24 satış yapabilme olanağı sunar. İşletmeler için en büyük avantajı, oluşabilecek maliyetlerde düşüştür. Çünkü fiziki bir mağazada kira, fatura, personel gibi pek çok gider olurken, e-ticaret ile bu tür maliyetleri ödemek zorunda kalmazsınız.

E-Ticaretin Dezavantajları

E-ticaret oluşturduğu sistemi, güvenli arama motorları ve ödeme platformlarında yapılan kolay ticaret ile dezavantajları yok denecek kadar azdır. Fakat e-ticaret kullanan bir şirkette mutlaka yetkili ya da satıştan sorumlu kişi bilgisayar başında beklemek zorunda kalabilir. Çünkü satış üzerine faaliyet gösteriyorsanız, siparişin ne zaman geleceğini bilemezsiniz. Ayrıca sistemde oluşabilecek herhangi bir soruna müdahale etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde potansiyel müşterinin kaçışına neden olabilir.

Şirketinizin avantajlarını ve kampanyaları duyurabilmek için reklam çalışmalarına da yer vermelisiniz. İlgili ve gerekli sitelerde, satış ve pazarlamanız ile ilgili anahtar kelimeler üzerine yapacağınız tanıtım, markanızı müşteri ile daha çabuk buluşturacaktır. Bu nedenle etkin ve aktif şekilde tanıtım, markalaşma, reklam gibi markanızın bilinirliğini arttıracak faaliyetlere yer vermeniz gerekmektedir.

1
client2.png
3
client5.png
5
6
8